O autorze
Nazywam się Marcin Brzeziński i jestem właścicielem firmy Gogler. Rozwijam dziś biznesy ponad dwustu przedsiębiorstw w całym kraju, doradzając im w kwestii marketingu internetowego m.in. pozycjonowania, kampanii AdWords i reklam Facebook. Na NaTemat i INNPoland będę ambasadorem kwestii Polski Wschodniej, bo tutaj prowadzę i rozwijam własną firmę. Na moim blogu znajdziecie teksty na temat nowych technologii, testy gadżetów i sprzętu sportowego, z którego korzystam w wolnym czasie. EMAIL: m.brzezinski@gogler.pl

W którym polskim mieście zainteresowanie pozycjonowaniem jest największe? Infografika w oparciu o dane KWP

Pozycjonowanie stron internetowych było w 2016 roku jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych narzędzi sprzedaży. Strategie SEO były ważne zarówno dla korporacji, jak i małego biznesu, który pozycjonował lokalnie frazy typu meble na wymiar, księgowa czy sala weselna. Zwykle, aby zbadać częstotliwość wyszukiwania danego słowa kluczowego w wyszukiwarce Google, agencje SEO wykorzystują narzędzia KeyWordPlanner. Dzięki niemu mogą zbadać zainteresowanie daną branżą i określić dokładnie słowa, przy pomocy których potencjalni klienci poszukują usługi lub produktu.

Dlaczego agencja SEO miałaby tego nie robić?

Oczywistym narzędziem do promowania usługi pozycjonowania w każdym polskim mieście, jest… pozycjonowanie strony internetowej agencji. Stąd agencja Gogler, którą zarządzam, postanowiła powalczyć w tym roku o dobrą pozycję w kolejnym mieście. Widzimy pierwsze efekty naszej pracy w Lublinie https://gogler.pl/pozycjonowanie-stron-lublin/ Zanim wybrałem województwo lubelskie, postanowiłem sprawdzić jakim zainteresowaniem fraza pozycjonowanie miasto cieszy się w największych polskich metropoliach. Jest kilka niespodzianek. Oczywiście dzięki KeyWordPlanner wiemy, że potencjalni klienci - poza wspomnianą frazą - używają jeszcze wielu innych słów np.:


- pozycjonowanie stron miasto
- pozycjonowanie strony miasto
- pozycjonowanie stron internetowych miasto
- pozycjonowanie stron www miasto
- pozycjonowanie google miasto
- pozycjonowanie www miasto
- pozycjonowanie seo i inne miasto


Jak widać, czasami jedna literka sprawia, że mamy do czynienia z nową, ważną dla całego procesu frazą. Każdy z powyższych zwrotów odsyła potencjalnych klientów do strony pozycjonera, który wyświetli się na czołowej pozycji w odpowiedzi na zapytanie.

Pozycjonowanie według KeyWordPlanner

Liczby przedstawione poniżej pokazują ilu użytkowników Google wpisało w ostatnim miesiącu do wyszukiwarki słowa pozycjonowanie miasto. Teoretycznie po wpisaniu samego słowa pozycjonowanie, w każdym mieście internauci zobaczą inny efekt wyszukiwania. To za sprawą geolokalizacji Google, które prezentuje strony w zależności od naszej lokalizacji. Usługa pozycjonowania stron internetowych – co nie jest żadną niespodzianką – cieszy się największym zainteresowaniem w Warszawie i Poznaniu. Co miesiąc Google notuje 1600 zapytań na wybraną przeze mnie frazę pozycjonowanie Warszawa. Identycznie jest w Poznaniu, mieście trzykrotnie mniejszym od stolicy pod względem liczby ludności. Na podium znalazły się także Wrocław i Kraków – ex aequo po 880 wyszukiwań. Niespodzianki zaczynają się dalej. Kolejnym miastem, którego spodziewałem się w zestawieniu jest Łódź lub Gdańsk. Tymczasem te znalazły się dopiero za Białymstokiem i Lublinem. „Wschodnie tygrysy” kojarzą się dzisiaj dla wielu z nas z Polską B, która dzięki środkom unijnym nadrabia swoje zaległości. Widać, głód sukcesu mobilizuje lokalne firmy do wykorzystywania Internetu w celu zwiększania sprzedaży nie tylko na rynku lokalnym, ale też w całym kraju. Musimy pamiętać, że choć wschodnie województwa są zacofane pod względem gospodarczym, to dynamika rozwoju w dużych miastach jest często większą niż w miastach Zachodu Polski. Najmniejszym zainteresowaniem pozycjonowanie www cieszy się w Gorzowie Wielkopolskim – 10 wyszukiwań miesięcznie.

W sumie tej podstawowej dla branży frazy wyszukuje co miesiąc 8440 osób. Jak wspomniałem wcześniej, badanie wskazuje tylko potencjał jednej frazy w różnych miastach. Gdybyśmy ujęli inne słowa kluczowe, suma wyszukiwań była co najmniej kilkukrotnie większa. Wyniki KeyWordPlanner z dnia 7.02.2017:

Pozycjonowanie Warszawa 1600
Pozycjonowanie Poznań 1600
Pozycjonowanie Wrocław 880
Pozycjonowanie Kraków 880
Pozycjonowanie Katowice 720
Pozycjonowanie Lublin 480
Pozycjonowanie Białystok 480
Pozycjonowanie Łódź 390
Pozycjonowanie Bydgoszcz 390
Pozycjonowanie Kielce 170
Pozycjonowanie Rzeszów 260
Pozycjonowanie Gdańsk 210
Pozycjonowanie Szczecin 170
Pozycjonowanie Olsztyn 110
Pozycjonowanie Opole 90
Pozycjonowanie Gorzów Wielkopolski 10
Marcin Brzeziński, Agencja Gogler
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...